Pewnego dnia zauważasz, że w skrzynce pocztowej czeka na ciebie list od firmy windykacyjnej. Prawdopodobnie Twoją pierwszą myślą jest, że to jakaś pomyłka – przecież nie masz nic wspólnego z takimi instytucjami. Wszystkie raty spłacone w terminie – o co tu może chodzić?

List prawdę Ci powie

Nie ma powodu do obaw. Zgodnie z zasadami kodeksu etycznego (rzetelne firmy są jego sygnatariuszami), z otrzymanej korespondencji dowiesz się w jakiej dokładnie sprawie kontaktuje się z Tobą firma windykacyjna. W trakcie pierwszego kontaktu z dłużnikiem, firma musi cię  poinformować o aktualnej wartości i źródle pochodzenia wierzytelności. Dowiesz się też o możliwości wniesienia reklamacji, a także trybie wnoszenia i jej rozpatrywania.

Zapomniane zobowiązanie

No tak, ale w mediach często mówi się, że bardzo często takie listy wynikają z pomyłek albo dotyczą dawno rozwiązanych spraw. Skąd masz wiedzieć, że tym razem nie jest inaczej?  Przeczytaj jeszcze raz dokładnie pismo, dowiesz się z niego, czy firma, która się z Tobą kontaktuje, robi to w imieniu wierzyciela pierwotnego (to może być Twój bank albo bank, który oferował raty w sklepie internetowym bądź dostawca energii elektrycznej, operator telefonii komórkowej itp.), czy też przejęła wierzytelność i pisze teraz do Ciebie jako wierzyciel wtórny – czyli taki, który odkupił Twój dług od kogoś.

Czym jest wierzytelność pierwotna

Jeżeli to wierzytelność pierwotna,, przejrzyj wszystkie dokumenty finansowe w domu – być może zapomniałeś zrobić jakiegoś przelewu?

  • Zadzwoń lub napisz do instytucji, która widnieje jako ta, w imieniu której kontaktuje się z Tobą firma windykacyjna i sprawdź,  czy wierzytelność została przekazana do firmy windykacyjnej.
  • Gdy uzyskasz takie potwierdzenie, skontaktuj się z firmą windykacyjną w celu uzgodnienia sposobu spłaty zadłużenia.

Pamiętaj, że firmie windykacyjnej zależy na tym, by się z Tobą porozumieć i otrzymywać regularne wpłaty, dlatego też zaoferuje Ci korzystne, indywidualne warunki spłaty.

Windykator, jako wierzyciel wtórny

Jeżeli jest to wierzytelność wtórna, po sprawdzeniu dokumentów od razu skontaktuj się z przedstawicielem firmy windykacyjnej i omów z nim możliwe sposoby spłaty należności. Pamiętaj, że każdy kolejny dzień zwłoki powoduje narastanie kwoty w związku z odsetkami, które przewiduje nasze prawo i umowy. Nie warto czekać.

Firma windykacyjna może mieć pełnomocnictwo do występowania przed sądem w imieniu wierzyciela. Oznacza to, że gdy nie uda Ci się porozumieć z firmą, będzie Cię czekać sprawa w sądzie. Po rozstrzygnięciu sądowym do obecnej kwoty zadłużenia mogą dojść również koszty postępowania sądowego i ewentualnej egzekucji komorniczej.

Kodeks Etyczny twoim sojusznikiem

Jeżeli podejrzewasz, że ktoś próbuje się podszyć pod jakąś znaną instytucje albo uważasz, że postępuje niezgodnie z zasadami skontaktuj się z komisją etyki KPF: etyka@kpf.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!

Zobacz również:
Co zrobić gdy otrzymamy monit?
Nieistniejące długi co to takiego?
Reklamacja postępowania administracyjnego

Poleć artykuł